Ładowanie

Dawid Kubacki: największe sukcesy

Dawid Kubacki: największe sukcesy

Dawid Kubacki: największe sukcesy

Dawid Kubacki długo był w cieniu największych polskich skoczków. O wiele wcześniej niż on sukcesy na skoczniach świętowali Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Maciej Kot. Jednak skoczek urodzony w Nowym Targu dzięki swojej cierpliwości dotarł na sam szczyt światowych skoków i dzisiaj jest jednym z najbardziej utytułowanych Polaków w tej dyscyplinie sportu.

Długie oczekiwanie na miejsce w czołówce

Chyba nie ma takiego drugiego skoczka, który tak długo czekałby na wielkie sukcesy. Dawid Kubacki po raz pierwszy w zawodach Pucharu Świata pojawił się 16 stycznia 2009. Wtedy to w Zakopanem nie zdobył punktów zajmując 49. miejsce. Na pierwszy sukces w postaci awansu do drugiej serii i zdobycia punktów musiał poczekać prawie 4 lata, do grudnia 2012. 

Dawid Kubacki – pierwsze podium

Dawid Kubacki bardzo długo był skoczkiem, który plasował się pod koniec trzeciej dziesiątki w Pucharze Świata. Przełom nastąpił w sezonie 2017/2018. Już od samego początku polski skoczek plasował się w czołówce zawodów. Podczas zawodów inaugurujących Turniej Czterech Skoczni zajał 3 miejsce, po raz pierwszy stając na podium. Kubacki ponad rok później odniósł swoje premierowe zwycięstwo, wygrywając 13 stycznia 2019 zawody w Predazzo. To był dobry prognostyk przed tym, co miało nastąpić kilka tygodni później. 

Mistrzostwo Świata w Seefeld

Wygrana w Predazzo pokazała, że Dawid Kubacki jest w stanie walczyć o najwyższe cele. I to się potwierdziło kilka tygodni później podczas mistrzostw świata w Seefeld. Dawid Kubacki 1 marca 2019 został mistrzem świata. Polski skoczek po pierwszej serii konkursu na normalnej skoczni był 27. Jednak w drugiej serii oddał najdłuższy skok, którego nikt nie był w stanie przeskoczyć. Dzięki temu Polak wygrał zawody i stanął w tym samym szeregu co Adam Małysz i Kamil Stoch

Triumf w Turnieju Czterech Skoczni 

Kolejny sezon był jeszcze lepszy w wykonaniu skoczka urodzonego w Nowym Targu. Kubacki pokazał świetną formę podczas Turnieju Czterech Skoczni. 3. miejsce w Oberstdorfie i Ga-Pa, 2. pozycja w Innsbrucku oraz triumf w Bischofshofen sprawiły, że Dawid Kubacki wywalczył Złotego Orła przyznawanego za wygraną w niemiecko-austriackim tournée. 

Medale na Igrzyskach Olimpijskich

Kolejny wielki sukces Dawida Kubackiego przydał na rok 2022. Sezon 2021/2022 nie był zbytnio udany w wykonaniu reprezentantów Polski. Bardzo długo szukali oni formy z poprzednich lat. Dość powiedzieć, że dyspozycja Dawida Kubackiego była na tyle zła, że musiał on rezygnować ze startów w zawodach w Zakopanem i Titisee-Neustadt. To jednak przyniosło efekt podczas konkursu na normalnej skoczni w Pekinie. Dawid Kubacki wywalczył brązowy medal – jedyny, który biało-czerwoni skoczkowie przywieźli z Chin. 

Dawid Kubacki – najważniejsze sukcesy w pigułce

  • 2 brązowe medale igrzysk olimpijskich (2018 drużynowo, 2022 indywidualnie);
  • 2 złote medale mistrzostw świata (2017 drużynowo, 2019 indywidualnie);
  • 2 brązowe medale mistrzostw świata (2013 i 2021 drużynowo);
  • 2 brązowe medal mistrzostw świata w lotach (2018 i 2020 drużynowo);
  • zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni 2019/2020;
  • 4 triumfy w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix (2017, 2019, 2020, 2022).