Ładowanie

Dawid Kubacki – mistrzostwa świata to jego impreza

Dawid Kubacki mistrzostwa świata

Dawid Kubacki jest multimedalistą mistrzostw świata. Mało który skoczek potrafi się tak przygotować na imprezę tej rangi. Polski skoczek ma w swoim dorobku 3 krążki zdobyte w drużynie oraz 1 indywidualny, wywalczony zresztą w wyjątkowych okolicznościach. Warto bliżej się przyjrzeć jak na światowym czempionacie radził sobie Dawid Kubacki. Mistrzostwa świata to dla niego zawsze dobra okazja do walki o medal.

Pierwszy start i od razu medal

Debiut skoczka na mistrzostwach świata przypadł na 2013 rok i imprezę we włoskim Val di Fiemme. Pierwszy start nie wypadł okazale. Kubacki w zawodach na normalnej skoczni zajął 31. miejsce. Kilka dni później na dużym obiekcie było lepiej, polski skoczek awansował do drugiej serii i zajął 20. miejsce. W tych samych zawodach Kamil Stoch wywalczył złoty medal. 2 marca reprezentacja Polski w składzie Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot i Stoch wywalczyła brązowy medal w zawodach drużynowych. Dla skoczka z Nowego Targu był to pierwszy medal mistrzostw świata w karierze.

Dawid Kubacki – mistrzostwa świata w Lahti i złoto w drużynie!

Na światowym czempionacie w Falun reprezentanci Polski byli dalecy od formy z 2013 roku. Dawid Kubacki wystartował tylko w zawodach na dużej skoczni i zajął 29. miejsce. Dla zawodnika zabrakło miejsca w składzie na zawody drużynowe.

Te niepowodzenia Polacy powetowali sobie 2 lata później w Lahti. Drużyna prowadzona przez Stefana Horngachera w składzie Żyła, Kubacki, Kot i Stoch zdeklasowała rywali w konkursie drużynowym. W składzie zespołu był Dawid Kubacki. Mistrzostwa Świata w Finlandii były też udane dla niego pod kątem indywidualnym. Skoczek dwukrotnie zajął 8. miejsce.

Niesamowity konkurs w Seefeld – Dawid Kubacki znowu złoty!

2019. rok był niezwykle udany dla skoczka z Nowego Targu. Kubacki swoją wysoką dyspozycję pokazał podczas zawodów na normalnej skoczni. Po pierwszej serii był zaledwie 27., lecz w drugim skoku skoczył aż 104,5 metra i wyprzedził wszystkich rywali. Złoty medal w tych okolicznościach był wielkim wyczynem zawodnika

Kolejny medal – tym razem w drużynie

W 2021 roku w Oberstdorfie Dawid Kubacki bronił złota wywalczonego w Seefeld. Ta sztuka mu się jednak nie udała, Polak zajął 6. miejsce. Jednak złoty medal pozostał w Polsce, wywalczył go Piotr Żyła. W zawodach na dużej skoczni Kubacki był dopiero 15. Tę wpadkę zrekompensował w konkursie drużynowym, w którym razem z Żyłą, Andrzejem Stękałą i Stochem wywalczył brązowy krążek

Dawid Kubacki – Planica znowu będzie jego?

2 złote i 2 brązowe medale to dorobek, który ma na swoim koncie Dawid Kubacki. Planica – w tym słoweńskim mieście będzie mógł powiększyć swoją kolekcję. Zawody Pucharu Świata wskazują, że Polak jest w dobrej dyspozycji, będzie więc w gronie faworytów do złotego medalu.